9 lat od śmierci Puskasa

TO GO WITH WORLD CUP 2010 PACKAGE IN ARABIC (FILES) -- Wearing a Real Madrid jersey Ferenc Puskas poses for photographer prior to their match in he 1960s. Hungarian and Real Madrid football legend, the inspiration of the 'Mighty Magyars' national side that dominated world football in the 1950s, died 17 November 2006 after a long illness in his 79 years old age. AFP PHOTO / ARCHIVE ZOLTAN THALY JR. (Photo credit should read ARCHIVE ZOLTAN THALY JR./AFP/Getty Images)

We wszystkich rozgrywkach zdobył 242 gole, to daje mu piąte miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców Realu Madryt.

W dniu 17 listopada 2006 roku, w wieku 79 zmarł Ferenc Puskas. Piłkarz, uznawany za jednego z najlepszych w historii. 242 gole, które zdobył w 262 spotkaniach dla Madrytu zapewniły mu miejsce w klubowym panteonie. Nienasycony instynkt strzelecki oraz strzał będący połączeniem siły i finezji, takie właśnie wspomnienie pozostawił po sobie w stolicy Hiszpanii.

Urodzony w Budapeszcie, 1 kwietnia 1927, Puskas przybył do Realu Madryt w wieku 31 lat. Już od pierwszych występów potwierdził swój status, jednego z najlepszych napastników na świecie. W barwach Królewskich zdobył 3 Puchary Europy, 1 Puchar Interkontynentalny, 1 Puchar Hiszpanii oraz 5 razy mistrzostwo kraju.

 

Jeden z najlepszych momentów w karierze Puskasa to finał Pucharu Europy z 1960 roku, w którym Królewscy pokonali Eintracht Frankfurt. Węgier strzelił w tamtym spotkaniu 4 bramki i do dziś jest jedynym zawodnikiem, który dokonał czegoś takiego w finale rozgrywek.

W miasteczku Realu Madryt znajduje się popiersie Węgra, a FIFA za najpiękniejszą bramkę roku przyznaje nagrodę jego imienia.

realmadrid.com