Ancelotti: Odejście z Realu nie było łatwe.

ancelotti_2921770b

Carlo Ancelotti, były trener Realu Madryt, udzielił wywiadu dla „RMC Sport” w którym podzielił się m.in. odczuciami po zwolnieniu go z madryckiego klubu.

Odejście z Realu

– Nie było łatwo. Jak już mówiłem, moje relacje z zawodnikami były bardzo dobre. Wiele razem wygraliśmy, dlatego czułem wielki smutek po ogłoszeniu decyzji. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że to część futbolu. Kiedy podpisywałem kontrakt z Realem Madryt to wiedziałem, że jeśli nic nie wygram to mnie zwolnią. Mam miłe wspomnienia ze spędzonych tam dwóch lat.

Powrót do pracy

– Real to wielki klub, ale w tym roku nie chcę podejmować żadnej pracy. W przyszłym roku wiele się może zdarzyć, mam wspaniałe wspomnienia z Madrytu, ale także z PSG i Chelsea. Klub dokonał wyboru i ja muszę to zaakceptować. Zdecydowałem się na roczny odpoczynek. Kocham futbol, oglądam wszystkie możliwe mecze i sądzę, że podjąłem właściwą decyzję.

Przyszłość Cristiano

– W futbolu wszystko się może zdarzyć, ale moim zdaniem Cristiano zakończy karierę w Realu Madryt. To bardzo ważny zawodnik, tak było i będzie. Real nie może sprzedać Cristiano, ale jeśli uznają że to właściwy moment na sprzedaż, to PSG będzie na uprzywilejowanej pozycji.

Zidane

– Ma wspaniałe piłkarskie CV i przygotowuje się, aby mieć dobre doświadczenie jako trener. Ma wszystkie niezbędne cechy, aby stać się fantastycznym trenerem – charyzma, osobowość i doświadczenie. W przyszłości może zostać trenerem Realu lub jakiejkolwiek innej drużyny.

– Kiedy trafiłem do Realu to bardzo mi pomógł. Łączy go silna więź z Benzemą i Varane’m. Bardzo dobrze zna atmosferę w klubie i praca z nim była dla mnie bardzo ważna. Kiedy Zidane mówi, piłkarze słuchają.

Relacje z zawodnikami

– Relacje z zawodnikami są najważniejsze dla trenera. Możesz mówić o taktyce czy technice, ale jeśli nie masz odpowiednich relacji z zawodnikami, to nie będą mieli odpowiedniej motywacji aby wdrążyć odpowiedni system i styl pracy. W Realu Madryt spotkałem fantastycznych zawodników, wielkich profesjonalistów.

Trenowanie gwiazd

– Ibrahimović czy Cristiano są najłatwiejszymi zawodnikami do trenowania, to wielcy profesjonaliści i strzelają gole. Mówię o tym ogólnie, nie wiem co się dzieje w szatni Realu.

Mourinho

– Sądzę, że ma bardzo dobre relacje z zawodnikami. Rozmawiałem z wieloma zawodnikami z którymi pracował i wszyscy mają o nim bardzo dobre zdanie. Ma specyficzny charakter, to jedna z jego cech. W silny sposób motywuje swoich zawodników.

Benzema

– Dla mnie to wielki napastnik i nie tylko, to także wielki piłkarz, kompletny. Może strzelać gole, współpracować z innymi i pomagać drużynie lepiej grać. Nie wiem co mogę więcej powiedzieć, to jeden z najlepszych napastników świata, idealny napastnik dla Realu Madryt. Z takimi zawodnikami jak Cristiano czy Bale Karim idealnie się komponuje. Jeśli Francja chce wygrać Euro 2016, to potrzebuje najlepszej wersji Karima.

Styl pracy

– Nie mam swojego stylu, zmieniam się zależnie od drużyny i charakterystyki posiadanych zawodników. Na początku, kiedy brakowało mi doświadczenia, grałem 4-4-2. Mój styl zmienił się kiedy trenowałem Zidane’a w Juventusie, nie mogłem zmienić jego pozycji, musiałem ustawiać go tam, gdzie mógł dawać z siebie najwięcej. Podobnie było z Cristiano. Wielka gwiazda musi dać z siebie najwięcej dla drużyny.