Barinaga

Sabino Barinaga Alberdi

barinagaStrzelec pierwszego gola w historii Estadio Santiago Bernabéu

Pozycja: napastnik

Rozegrane mecze: 182

Gole: 93

Data i miejsce urodzenia: 15/08/1922 Durango (Hiszpania)

Barinaga miał przyjemność zdobyć pierwszego gola strzelonego na Bernabéu. A zdarzyło się to w meczu przeciwko Belenenses. Mógł grać w każdej części boiska. Ta wszechstronność sprawiła, że grał na wielu pozycjach, a mimo to zawsze wykorzystywał swoje zdolności w ataku i strzelaniu bramek.

Zaczął grać w piłkę nożną w Southampton, gdzie jego rodzice wysłali go na edukację podczas wojny domowej w Hiszpanii. Podpisał kontrakt z Southampton F.C, gdzie rozegrał połowę sezonu, w trakcie którego strzelił 62 gole w zaledwie 13 meczach. Potem wrócił do kraju Basków, gdzie próbował podpisać z nim kontrakt Athletic Bilbao, jednak Barinaga nie zaakceptował oferty jaką mu zaproponowali.

I tak dotarł do Realu Madryt, który zaproponował mu o wiele lepszą ofertę, którą z radością przyjął. W trakcie dwóch okresów spędzonych w Realu Madryt (pomiędzy którymi był na wypożyczeniu w Realu Valladolid) pokazał klasę zdobywając dwa Puchary Króla. Kluczem jego sukcesu w klubie były strzelane gole (91) i bezgraniczne poświęcanie się drużynie.

U schyłku kariery występował w Realu Sociedad, a potem w Betisie, gdzie potem zaczął karierę jako trener. Miał okazję trenować kilkanaście klubów i reprezentacji narodowych, w których dzielił się swoją piłkarską mądrością.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

2 Puchary Króla