Cristiano przestał być decydujący

Embed from Getty Images

Cristiano Ronaldo, po raz pierwszy od czasu transferu do Realu Madryt, nie zdobył bramek w więcej niż połowie rozegranych spotkań. Pomimo tego średnia bramek przez Portugalczyka w barwach Królewskich wciąż przekracza gola na mecz. Jego trafienia kumulują się jednak zaledwie w kilku spotkaniach, co sprawia że nie jest decydującym zawodnikiem, jak to miało miejsce w poprzednich latach.

W obecnej kampanii Ronaldo rozegrał do tej chwili 29 spotkań, ale strzelał bramki tylko w 14 z nich. To pierwsza taka sytuacja od kiedy CR7 reprezentuje barwy Realu Madryt. Cristiano trafiał do bramki przeciwników w 48.2% spotkań, to najgorszy jego wynik w Madrycie. W sezonie 2010/2011 współczynnik ten był na podobnym poziomie, 51.8%. We wszystkich innych latach ta liczba zawsze była większa niż 60%, w sezonie 2013/2014 było to nawet 72%. Przed przybyciem do Realu, w sezonie 2008/2009, w barwach Manchesteru United Portugalczyk strzelał w 35% spotkań.

W tym sezonie bramki Portugalczyka rozkładają się na mniejszą liczbę spotkań. Ronaldo strzelił pięć goli w meczu z Espanyolem na wyjeździe, cztery z  Malmö, po trzy w spotkaniach z Szachtarem i Espanyolem w Madrycie. Oprócz tego ustrzelił pięć dubletów. Niestety te wszystkie bramki nie miały większego znaczenia, Ronaldo zawodził w najważniejszych momentach. Nie potrafił znaleźć drogi do bramki przeciwnika w meczach z Barceloną, Athletikiem, Atlético, Sevillą, Villarealem (wszyscy są w pierwszej szóstce w tabeli) i Valencią.

Cristiano Ronaldo nie jest już decydujący dla Realu Madryt. W tym sezonie trzy razy otwierał wynik spotkania: z Espanyolem na Cornellá, podczas wizyty na stadionie Celty oraz przeciwko Realowi Sociedad. Gdybyśmy odjęli bramki Portugalczyka z tych spotkań to… rezultat byłby taki sam, Królewscy i tak odnieśliby zwycięstwa.

W poprzednim sezonie Real Madryt bez Cristiano Ronaldo, miałby 10 punktów mniej. W sezonie 2013/2014 byłoby to 14 oczek, a w latach kiedy trenerem Królewskich był José Mourinho, bez bramek Ronaldo drużyna zdobyłaby mniej o 15,17 i 16 punktów kolejno w latach 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013. Podobnie wyglądało to w jego pierwszym sezonie w Madrycie, wtedy Real Pellegriniego miałby 15 punktów mniej.