Gento

alFRANCISCO GENTO LÓPEZ

Sześć Pucharów Europy „Kantabryjskiej burzy”
Pozycja: Lewy Pomocnik
Rozegrane mecze: 601 oficjalnych spotkań
Bramki: 182 gole
Mecze w reprezentacji: 44 występy

Puchary, puchary i jeszcze więcej pucharów. To historia kariery zawodnika, przez wielu uważanego za najlepszego lewego pomocnika w historii i jedynego piłkarza, który wygrał sześć Pucharów Europy. Gento miał szybkość błyskawicy, fantastyczny drybling i doskonałą precyzję podań. Grał w jednym z najlepszych zespołów Realu Madryt w historii. Razem z Di Stéfano, Kopą, Rialem oraz Puskasem tworzyli ofensywę, która poprowadziła Królewskich do pięciu kolejnych tryumfów w Pucharze Europy.
Swoją karierę zaczynał w rodzinnej Kantabrii. W 1953 dołączył do Racingu Santander. Jego świetne

występy szybko zaowocowały transferem do Realu Madryt. Sprowadzenie tego zawodnika to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w historii madryckiego klubu.
W swojej ukochanej drużynie spędził 18 sezonów i rozegrał w sumie 761 spotkań. Gento z pewnością w szczególny sposób będzie wspominał zdobycie szóstego Pucharu Europy. Był kapitanem zespołu, zdominowanego przez Hiszpanów, który zdobył to najważniejsze klubowe trofeum na starym kontynencie w 1966 roku.

Przez wiele lat był również kluczową postacią w reprezentacji Hiszpanii. Podczas swoich 44 występach dla kadry narodowej dwa razy zagrał na Mistrzostwach Świata: w Chile (1962) oraz w Anglii (1966). Po tym jak zdecydował się zakończyć karierę, Real Madryt wielokrotnie organizował różne uroczystości aby oddać mu hołd i podziękować za godne reprezentowanie klubowych barw. W grudniu 2015 Florentino Pérez zgłosił kandydaturę Paco Gento na honorowego prezesa klubu.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

6 Pucharów Europy
12 Lig Hiszpanii
1 Puchar Interkontynentalny
2 Puchary Latin
1 Klubowe Mistrzostwo Świata
2 Puchary Hiszpanii