Gordillo

alRAFAEL GORDILLO VÁZQUEZ

Piłka nożna dla przyjemności
Pozycja: Obrońca
Rozegrane spotkania: 254 oficjalnych meczów
Występy w reprezentacji: 75 spotkań

Rafael Gordillo był jedną z gwiazd, które do klubu sprowadził Ramón Mendoza. Przed przyjściem do Madrytu był zawodnikiem Betisu i miał już pewne miejsce w reprezentacji Hiszpanii. Jego jakość, zaangażowanie i charyzma, zarówno na boisku, jak i poza nim sprawiały, że był przez wszystkich podziwiany. Jego charakterystyczny, luźny styl, opuszczone getry i specyficzny sposób biegania zapewniły mu miłość kibiców.

W wieku 28 lat dołączył do Realu Madryt, który był nazywany wtedy ‘Quinta del Buitre’ (Piątka Sępa). Jego pierwszy sezon w Madrycie nie należał do udanych, ze względu na kontuzje, które wykluczyły go z gry na prawie cały tamten rok.

Kiedy zakończył już rehabilitację, w sezonie 1986/87, szybko wywalczył sobie miejsce i regularnie występował w wyjściowym składzie. Ekipa z tamtego czasu zapisała się złotymi literami w historii klubu. Piątką Sępa zdominowała krajowe rozgrywki, pięć razy z rzędu wygrywając mistrzostwo. W czerwcu 1992 Gordillo odszedł z klubu i wrócił do Betisu, aby pomóc im awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Rafael Gordillo świetnie radził sobie również w występach reprezentacyjnych. W kadrze narodowej rozegrał 75 spotkań, grał na dwóch mundialach (Hiszpania 1982, Meksyk 1986), a aż trzy razy brał udział w Mistrzostwach Europy (Włochy 1980, Francja 1984, Niemcy 1988). Ukoronowaniem jego międzynarodowej kariery było wicemistrzostwo Europy w 1984 roku, oraz słynne zwycięstwo 12:1 z Maltą, które pozwoliło Hiszpanom zakwalifikować się do tego turnieju.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

5 Mistrzostw Hiszpanii
1 Pucharów UEFA
1 Puchar Hiszpanii
3 Superpuchary Hiszpanii