Helguera

alIVÁN HELGUERA BUJÍA

Wszechstronny Kantabryjczyk
Pozycja: Obrońca
Rozegrane mecze: 346 oficjalnych spotkań
Gole: 34 bramki
Występy w reprezentacji: 47 spotkań

Jego wspaniała umiejętność kontroli piłki, odbiory i gra w powietrzu zrobiły z niego jednego z najlepszych obrońców w europejskim futbolu. Razem z Fernando Hierro stworzyli na środku defensywy perfekcyjny duet, który zaprowadził Real Madryt na szczyt światowej piłki.
Pomimo, że z urodzenia jest Kantabryjczykiem swoją karierę rozpoczynał w Albacete, gdzie trenował go Mariano García Remón. Jego świetne występy w drugiej lidze hiszpańskiej zaowocowały transferem do Romy. We Włoszech zdobywał doświadczenie u boku takich gwiazd futbolu, jak choćby Francesco Totti. Kolejnym etapem w  karierze obrońcy był powrót do Hiszpanii i gra dla Espanyolu.

Po znakomitym sezonie w barcelońskim klubie został sprowadzony do Realu Madryt, gdzie natychmiast wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie. Spokój z jakim grał w defensywie był jego znakiem rozpoznawczym podczas ośmiu sezonów jakie spędził w stolicy Hiszpanii. Reprezentując barwy Królewskich Helguera zdobył dziewięć trofeów, w tym dwa Puchary Europy.
Helguera grał również w reprezentacji Hiszpanii. W narodowych barwach wybiegał na boisko 47 razy. Zadebiutował w spotkaniu z Włochami (2:2), występował na Mistrzostwach Europy w 2000 i 2004 roku, oraz na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii w 2002 roku.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

2 Puchary Europy
1 Puchar Interkontynentalny
1 Superpuchar Europy
3 Ligi Hiszpańskie
2 Superpuchary Hiszpanii