Hierro

alFERNANDO RUIZ HIERRO

Piłkarz totalny
Pozycja: Obrońca
Rozegrane mecze: 601 oficjalnych spotkań
Gole: 127 bramek
Występy w reprezentacji: 89 meczów

Hierro był całkowicie wszechstronnym zawodnikiem, dysponował bardzo agresywnym strzałem, dzięki któremu zdobył 127 bramek, jest to zadziwiająca liczba biorąc pod uwagę pozycję, na której występował. Bez wątpienia to był jeden z najlepszych obrońców w całej historii Realu Madryt i hiszpańskiego futbolu. Znakomicie grał w powietrzu, dobrze czytał grę i świetnie odnajdywał się na boisku, potrafił również umiejętnie wyprowadzać ataki z obrony. Podczas 14 lat spędzonych w klubie zgromadził imponującą liczbę trofeów. Znajdują się na niej m.in. trzy Puchary Europy oraz dwa Puchary Interkontynentalne.
Swoją karierę Hierro rozpoczynał w młodzieżowych drużynach Málagi. Profesjonalny debiut zaliczył w 1987 roku w meczu z Valladolid, zaledwie miesiąc później zagrał w finale Pucharu Króla przeciwko… Realowi Madryt. Królewscy ściągnęli go dwa lata później. Hierro, grając w Madrycie, u boku Manolo Sanchisa udowodnił, że jest zręcznym i silnym obrońcą.
Jednym z jego najlepszych wspomnień związanych z Realem Madryt jest z pewnością finał Pucharu Europy z 1998 roku. Królewscy pokonali wtedy Juventus po bramce Mijatovicia, a Hierro skutecznie wyłączył z gry włoską gwiazdę, Del Piero. Później jeszcze dwa razy zdobył to trofeum w barwach Realu Madryt.

Hierro był również podstawowym obrońcą reprezentacji Hiszpanii. Jednym z jego najbardziej niezapomnianych trafień jest gol, którego strzelił Danii w 1993 roku. Ta bramka pozwoliła Hiszpanom zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w USA, w 1994 roku. Zawodnik zakończył reprezentacyjną karierę po Mundialu w Korei i Japonii. Rok później opuścił Real Madryt i przeniósł się do Al-Rayyan w Katarze, a w 2005 całkowicie zrezygnował z gry w piłkę. Jego ostatnim klubem był Bolton Wanderes w Premier League.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

3 Puchary Europy
2 Puchary Interkontynentalne
1 Superpuchar Europy
5 Lig Hiszpanii
1 Puchar Hiszpanii
4 Superpuchary Hiszpanii