Ipiña

alJUAN ANTONIO IPIÑA IZA

Pierwszy wielki kapitan
Pozycja: Pomocnik
Rozegrane mecze: 302 oficjalne spotkania
Występy w reprezentacji: 6 meczów
Data i miejsce urodzenia: 23/08/1912 Ortuella (Hiszpania)

Potężny pomocnik z niesamowitymi umiejętnościami, siła i kontrola piłki również należały do jego atutów. Ipiña jest pamiętany jako pierwszy kapitan Realu Madryt. Razem z takimi piłkarzami jak Sauto czu Huete, był częścią świetnej linii pomocy, która tworzyła historię futbolu w latach trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku. Po tragedii jaką była wojna domowa w Hiszpanii, dołączył do rekonstruowanego zespołu, w którym zostało zaledwie czterech zawodników: Lecue, Sauto, Bonet i Quincoces.
Klub nie dysponował wtedy dużym funduszem i rzadko decydowano się na wydatki. Dla Ipiñi zrobiono wyjątek, gdyż był to niewątpliwie gracz z potencjałem. Przybył na Bernabéu w sezonie 1939/1940 i zaczął robić wszystko, aby przywrócić klubowi należne mu miejsce. Zaangażował się w sprawy drużyny. W Madrycie spędził 10 udanych sezonów, po czym zakończył swoją piłkarską karierę w 1949 roku.
Wygrał dwa Puchary Hiszpanii z Królewskimi (1946 i 1947) i jest powszechnie uważany za pierwszego, wielkiego kapitana Realu Madryt. Miał zaszczyt założyć opaskę kapitańską w meczu inauguracyjnym na Santiago Bernabéu.
Był również trenerem pierwszego zespołu, w którym występowali Molowny, Muñoz i Pahíño. W 1953 klub zdecydował się na trio trenerskie i Ipiña został sekretarzem technicznym, a Enrique Fernández, nowy trener pierwszej drużyny i José Villalonga odpowiadali za trening fizyczny.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

2 Puchary Hiszpanii