José María Peña

alANACLETO JOSÉ MARÍA PEÑA SALEGUI

Pierwszy profesjonalny piłkarz w historii Realu Madryt
Pozycja: Pomocnik
Rozegrane mecze: 147 oficjalnych spotkań
Gole: 6 bramek
Występy w reprezentacji: 21 meczów

Był jednym z pierwszych piłkarzy, którzy podpisali profesjonalny kontrakt z Realem Madryt. Było to w 1926, kiedy zawodowstwo stawało się w Hiszpanii coraz bardziej powszechne. Podczas swojego pobytu w klubie, José María Peña był częścią niemal niepokonanej linii pomocy, razem z Pratsem i Esparzą poprowadzili zespół do pierwszego ligowego tytułu w sezonie 1931/32.

Baskijski pomocnik przybył do Madrytu z Arenas de Getxo. Podstawą jego stylu była ogromna siła fizyczna, był również świetnym atletą, który został raz mistrzem Hiszpanii w sztafecie w 1923, a trzy razy w biegu na 100m przez płotki (1923,1925,1926). Jego ogromna wytrzymałość fizyczna pozwalała mu grać na pełnych obrotach przez całe 90 minut w każdym meczu.

W 1929, Peña zdobył medal za zasługi sportowe za jego genialną postawę w spotkanie reprezentacji Hiszpanii, która pokonała Anglię. Był to pierwszy raz kiedy angielski zespół przegrał, grają poza wyspami brytyjskimi. W 1932 Bask opuścił Real Madryt, w wieku 37 lat ostatecznie zawiesił buty na kołku, będąc grającym menadżerem Celty Vigo.
Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

1 Liga
4 Mistrzostwa Regionalne
1 Mistrzostwo Mancomunado