Juanito Alonso

alJUAN ADELARPE ALONSO

Pewny i intuicyjny bramkarz
Pozycja: Bramkarz
Rozegrane mecze: 297 oficjalnych spotkań
Występy w reprezentacji: 2 mecze

„Bezpieczeństwo” to słowo, które najlepiej definiuje golkipera zespołu, który wygrał pięć Pucharów Europy. W drużynie, która zdominowała stary kontynent, zawodnik z Gipuzkoi był gwarancją pewności w bramce. W jego 300 spotkaniach na poziomie klubowym i dwóch w reprezentacji krył się tylko jeden sekret: „Praca, praca, praca”.

Jak wielu baskijskich bramkarzy, bronić uczył się na plaży. W wieku 18 lat został zawodnikiem Logroñés, stamtąd przeniósł się do Ferrolu, gdzie swoją dobrą postawą zwrócił na siebie uwagę Realu Madryt. Juanito Alonso został zawodnikiem Królewskich w 1949 roku. Od tamtego czasu w każdym sezonie do Madrytu przybywali nowi bramkarze, ale żaden nie zdołał pozbawić go miejsca w składzie.

Razem z Di Stéfano, Puskasem, Gento i resztą był częścią historycznego i prawdopodobnie niepowtarzalnego zespołu, który zdominował futbol w Hiszpanii i w Europie. Bask podczas 14 sezonów spędzonych w Madrycie zdobył 18 trofeów.

Chociaż żaden inny zawodnik nie zdołał odebrać mu miejsca między słupkami, zrobiła to seria kontuzji. Tajemniczy problem z płucami i złamany obojczyk zakończyły jego karierę. Po raz ostatni w barwach Realu Madryt wystąpił w zorganizowanym przez klub spotkaniu pożegnalnym z River Plate, meczu który pozwolił fanom oddać hołd jednemu z najlepszych w historii klubu.

Osiągnięcia w barwach Realu Madryt:

5 Pucharów Europy
1 Puchar Intekontynentalny
2 Klubowe Mistrzostwa Świata
2 Puchary Latin
4 Ligi
4 Superpuchary Hiszpanii