Raúl: Real i Barcelona potrzebują siebie nawzajem

Legenda i były kapitan Realu Madryt – Raúl González Blanco, udzielił wraz z swoją żoną wywiadu dla magazynu Vanity Fair. Poniżej prezentujemy wypowiedzi związane z Realem Madryt i bieżącymi sprawami.

Trenowanie Realu Madryt w przyszłości

Rozumiem te pogłoski i chcę do tego dążyć, ale potrzebuję czasu. Na razie będę się szkolił, mam poznawać sprawy zewnętrzne futbolu: zarządzanie sportem, biznes. To okres, w którym mogę popracować bez presji decydowania, a potem może wrócić do Realu Madryt.

Opinia o Cristiano Ronaldo

To fizyczna bestia i zarazem wspaniały człowiek. Mam z nim fantastyczne relacje.

Rywalizacja pomiędzy Realem a Barceloną

Wiele razy z Mamen [żona Raúla – przyp. red.] spacerowaliśmy ulicami Barcelony i ludzie byli dla nas cudowni. Ta rywalizacja pomaga obu klubom: Barca nie istniałaby bez Realu i na odwrót. Real i Barcelona potrzebują siebie nawzajem. Kiedy oni [Barcelona] wygrali Ligę Mistrzów, to cieszyłem się, bo, koniec końców, to hiszpańska drużyna. Nie mam problemu z przyznaniem tego publicznie. Dlaczego miałbym im źle życzyć? To nie leży w mojej naturze.

Ostatnie lata w Realu

To był bardzo szczęśliwy okres, moje najlepsze lata. Chociaż były też gorsze momenty. Kiedy jesteś kapitanem, zabiera ci to dużo czasu, zmiany prezesów… Często traciłem energię z pozaboiskowych powodów i później nie miałem świeżości w grze. Poza tym, czasem chcesz grać, ale ciało ci na to nie pozwala… Grasz z bólem. W końcu przychodzi czas, kiedy zawsze coś cię boli i rano zastanawiasz się: Czy dam radę dzisiaj zagrać?

Krytyka

W wieku 19-20 lat musiałem wyjść na konferencję prasową, bo ludzie powiedzieliby, że wyjdę w nocy, żeby pić. Ludzie myślą, że piłkarze cały czas będą siedzieć w domu albo na siłowni, ale my też mamy swoje życie! Kiedy przegrasz trzy czy cztery mecze pod rząd, to już masz kryzys. Cristiano strzelił 50 goli, a później miał parę meczów bez bramki i zobaczcie co się zaczęło dziać.

Relacje z Guardiolą

Ja i Pep? Łączyła nas pasja do futbolu, rywalizacja z nim była ogromną przyjemnością, tak samo jak z Puyolem i Xavim. Razem graliśmy z Pepem w reprezentacji i zawsze mieliśmy dobry feeling. On jest jednym z najlepszych trenerów w historii.

Skandale z udziałem piłkarzy

Stawia się wobec nas, piłkarzy, pewne wymagania. Jako dziecko skupiałem się na piłkarzu, który je spełniał, Butragueño. Jako piłkarz, może się podobać lub nie, ale to typ idealnego chłopaka, takiego, którego każda matka chciałaby dla swojej córki. Dzieci biorą przykład ze swojego piłkarskiego idola, naśladują jego gesty…

Prezesi powinni dawać przykład

Tak. Klub powinien dawać przykład i motywować zawodników. Real Madryt to wspaniały klub, z wartościami i piłkarze i pracownicy muszą się do pewnych granic dostosować. Powinno się te granice dokładnie definiować.