Wszechstronność piłkarzy Beniteza

Wobec ogromnej plagi kontuzji jaka nawiedziła Real Madryt, w ciągu trzech ostatnich miesięcy Rafa Benitez nieraz był zmuszony do zmiany taktyki oraz wystawiania piłkarzy na wielu różnych pozycjach. Co prawda zawodnicy ofensywni mieli dość sporo możliwości przemieszczania się i luzu, ale w defensywie oraz w środku pola często bywało dużo gorzej.

Zacznijmy od tyłu. Na prawej obronie grało aż czterech zawodników: Danilo, Carvajal, Arbeloa i Lucas Vázquez. Na lewej z kolei Marcelo, Nacho, Danilo i Arbeloa, a ponadto Nacho czasami występował również w roli stopera.

Doskonałym przykładem wszechstronności Królewskich jest natomiast środek pola, gdzie tylko Casemiro grał na swojej nominalnej (jednej) pozycji jako ‚media punta’ czyli środkowy pomocnik. W przeciwnej sytuacji znaleźli się Kroos i Modrić, którzy w zależności od schematu (4-4-2 lub 4-3-3) grali w różnych częściach boiska. Niemca zazwyczaj mogliśmy oglądać po lewej stronie murawy, a Chorwata po prawej.

To samo powiedzieć trzeba o Mateo Kovaciciu, który grał już na wszystkich pozycjach w pomocy, wliczając w to ‚media puntę’ przy ustawieniu 4-2-3-1. Jamesa i Isco z kolei Benitez bardzo lubi wystawiać po bokach środka pola – Hiszpana po prawej i Kolumbijczyka po lewej, ale w niektórych meczach również i oni wymieniali się pozycjami.

Piłkarze z ataku mieli jednak dużo więcej swobody. Wszyscy trzej zawodnicy z ofensywy w trackie spotkań mogli wymieniać się pozycjami. Kontuzja Benzemy sprawiła mimo wszystko, że Cristiano zmuszony był do gry jako klasyczna „9” podczas, gdy Bale mógł przejść na lewe skrzydło.