Xabi: Tęsknię za Realem, to było pięć wspaniałych lat

Były zawodnik Realu Madryt udzielił wywiadu dla magazynu GQ, w którym opowiada o specyfice pracy w stolicy Hiszpanii, a także przyznaje, że czuł się tam w pełni doceniany, uznany i szanowany. Zawodnik Bayernu Monachium mówił także o Benítezie. Pomocnik powiedział, że to świetny trener, ale nie sprawdził się Realu.

Real, świetna drużyna, która zawsze walczy do końca:
„To jest świetny zespół. Mają znakomitych piłkarzy na każdą pozycję, którzy dysponują sporym doświadczeniem. Pomimo słabego początku jestem pewien, że będą walczyć do końca o wszystkie możliwe trofea”.

Benítez to dobry trener, ale nie zdołał odcisnąć swojego piętna na drużynie z Madrytu:
„Rafa to dobry trener, który zna się na swojej pracy. To prawda, w Madrycie nie udało mu się wpłynąć na drużynę, nie poradził sobie z tym”.

Pobyt w Madrycie:
„Oczywiście tęsknię za Realem Madryt. To było pięć bardzo dobrych lat. Tam czułem się doceniony i szanowany, a to dla mnie ważne”.

Mourinho vs Guardiola:
„Obaj to urodzeni liderzy. Charyzmatyczne charaktery, które wiedzą jak przyciągnąć i przekonać do siebie ludzi. Przy tym każdy ma swoją własną, odmienną osobowość. Jest jednak wiele cech, które ich łączy, na przykład obaj są bardzo emocjonalni. Potrafią nie tylko przekazać wiedzę czysto sportową, ale wpływają na psychikę zawodników. Sprawić, żeby zespół za ciebie walczył, to bardzo ciężkie zadanie, a w tym zawodzie jest to najważniejsze. Nie ważne jak dobrze prowadzisz trening, jeżeli piłkarze nie są po twojej stronie, nic z tego nie wyjdzie”.

Praca z Bayernem:
„To bardzo duży klub, ogromna instytucja w skali kraju. Tu wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane, na każdym poziomie. Niemcy przywiązują uwagę do nawet najmniejszych szczegółów. Mój pobyt tutaj to niesamowite doświadczenie”.

Rozwój współczesnej piłki:
„Myślę, że to społeczeństwo się rozwija, a te zmiany przekładają się również na futbol. Ważną rzeczą jest, aby pomimo wszystkich nowych aspektów, zachować istotę tego sportu. Ostatecznie cel jest ten sam, musimy stworzyć widowisko, które będzie atrakcyjne dla kibiców”.