Zarząd Realu Madryt, czyli przykład dla całej Europy

Embed from Getty Images

Real Madryt jest prowadzony jak firma co przekłada się na zasobność kont bankowych. Są one najzasobniejsze w całym hiszpańskim sporcie i europejskiej piłce nożnej. Iberyjski klub zaprezentuje swoim partnerom na zgromadzeniu 1 października rekordowe przychody w sezonie 2016-17: 674 milionów euro. Liczba ta stanowi o  8,8 procent więcej niż w poprzednim sezonie. Budżet na rok 2017-18 również  będzie rekordowy, bo wyniesie aż 690 milionów! W ubiegłym sezonie kwota ta wynosiła trochę mniej(620 milionów).

UEFA wybrała klub z Madrytu jako przykład zarządzania dla reszty kontynentu. Dzięki sukcesom z poprzedniego sezonu(Puchar Europy, Liga Hiszpanii, Puchar Świata Klubu i Superpuchar Europy) wyznaczyła premię opiewająca na kwotę 67 milionów euro, do tego dochodzą osiągi w koszykówce.

„Powtórzmy to” – powiedziała organizacja, która doświadczyła najlepiej prowadzonej kampanii w swojej historii zarówno pod względem przychodów, jak i budżetu, a także piłki nożnej.

Taka polityka jest zupełnym przeciwieństwem do Paris Saint Germain. Francuski klub podpisał w tym roku kontrakt z Neymarem za 222 miliony euro i wypożyczył Mbappé, aby nie pogwałcić finansów fair play, chociaż jest to ukryte 150 milionów. Paryżanie są wspierani przez katarski rząd, który obiecał pokryć koszta transferu.

PSG, utrzymywane przez państwo Katar, wypłaciło Neymarowi 222 mln euro i będzie musiał zapłacić 150 mln euro za Mbappé, który został na ten sezon wypożyczony w celu uniknięcia dalszego naruszania finansowego fair play. UEFA stanowczo sprzeciwia się takiemu postępowaniu, podając królewski klub jako przykład.

Real Madryt sprzedał tego lata kilku zawodników wartych 133 miliony: 80 milionów Morata, 30 milionów Danilo, 8 milionów Mariano i 15 milionów wypożyczenie Jamesa, z prawem wykupu na łączną kwotę 62 milionów.  Sam klub kupił  tylko Theo za 28 milionów i  Ceballosa za 15 milionów.

Konto Królewskich, 674 mln dochodu na czysto i zero zadłużenia, oznacza to  zysk netto w wysokości 21,4 mln. Zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) wyniósł 137,8 mln, w porównaniu do 162,9 poprzedniego salda. Bez wpływu papierów wartościowych EBITDA 2016-17 wynosiłaby 180 milionów. Saldo środków pieniężnych wyniosło 178 milionów euro, co jest najlepszym wynikiem w historii Los Blancos zaraz po poprzednim roku (211 milionów). Spadek wynika ze wzrostu płatności premiowych.