Zaskakujący rekord Zidane’a

Embed from Getty Images

Od kiedy trenerem Realu Madryt został Zinedine Zidane widocznie zmieniła się polityka transferowa klubu. Tym samym Francuz stał się najmniej wydającym trenerem pod zarządem Florentino Péreza.

Na początku XXI wieku miała miejsce era Galacticos z Vicente del Bosque, który w letnich okienkach w 2000 i 2001 roku na transfery wydał 200 milinów euro. Jeszcze więcej, bo aż 290 milionów wydał Carlo Ancelotti, który sprowadził m.in. Jamesa Rodrigueza i Garetha Bale’a. José Mourinho podczas dwóch letnich okien transferowych wydał 128 milionów.

Dla porównania Zidane wydał 4 mln na Asensio, 26 mln na Theo Hernandeza, 30 mln na Alvaro Moratę, 16,5 mln na Daniego Ceballosa i 6 mln na sprowadzenie Jesusa Vallejo, łącznie daje to 82,5 mln euro.

Oczywiście będzie trzeba jeszcze dodać 45 mln jakie Real wyda na transfer Viniciusa Juniora.

Zidane wydał również najmniej jeśli chodzi o jego pierwsze okienko transferowe. Szkoleniowiec Królewskich wydał wtedy tylko 35 mln na wzmocnienia drużyny.

Dla porównania w ciągu jednego okienka w 2005 roku Vanderlei Luxemburgo wydał aż 96 mln po czym został zwolniony. Rafa Benitez na letnie transfery wydał 74 mln, a już w styczniu został zastąpiony przez Zidane’a.

Ponadto Zidane wydał mniej niż dwóch trenerów, Fabio Capello i Bernd Schuster, pod rządem Ramona Calderona, który rozdzielił prezydentury Péreza.

Carlos Queiroz wydał podobnie jak Francuz jedynie 35 mln na sprowadzenie Davida Beckhama. Kiedy Florentino Pérez powrócił na urząd prezydenta klubu to Manuel Pellegrini wydał w letnim okienku aż 254 mln euro, a do klubu dołączyli m.in. Ronaldo, Benzema czy Kaká.