Zidane: Futbol nie jest skomplikowany

Jakim trenerem jest Zidane? Jakim trenerem zostanie? Jakie są jego metody pracy? Dlaczego i kiedy zdecydował się zostać trenerem? Na te pytania próbował odpowiedzieć Canal Plus France w reportażu zatytułowanym „Nouvelle Vie” [z francuskiego tłumaczone jako „Nowe Życie”] gdzie widzimy życie Francuza od zakończenia kariery do zostania asystentem Carlo Ancelottiego w sezonie 2013/14.

Dokument został nakręcony kiedy Zizou miał okazję przyglądać się z boku pracy Włocha dwa lata temu i zawiera wyznania trenera na temat jego wątpliwości i obaw wiążących się z nową rolą a także ludzi, którzy byli z nim wtedy zaczynając od kolegów poprzez jego rodzinę a kończąc na jego trenerach i nauczycielach. Materiał pokazuje siedzącego w swoim biurze byłego zawodnika Królewskich, który przygotowuje raport na temat najbliższego przeciwnika.
„Piłka nożna nie jest skomplikowana, wszystko odbywa się wokół podań. Im wyżej grasz na boisku tym bardziej jesteś niebezpieczny. Jestem po stronie piłkarzy. Słucham ich.” – powiedział Francuz. „Chcę aby mój zespół rozciągał grę po całym boisku kiedy tylko jesteśmy przy piłce, żeby zawodnicy tworzyli akcje zaczynając ją od tyłu i podejmować najlepszą decyzję do posłania piłki zanim ta pojawi się przy ich nodze. Gdy nie mamy piłki, chcę abyśmy cofnęli się po nią utrzymywali szczelność w defensywie i nie dopuszczali do tego by przeciwnik znalazł się za naszymi plecami. Chcę byśmy próbowali odbierać piłkę najwyżej jak to możliwe by unikać konieczności przebiegnięcia dodatkowych 80-ciu metrów. Wszystko to daje równowagę zespołu. Niektórzy ludzie widzą takie sprawy inaczej ale dla mnie jest to proste.” – wyjaśnia.