Derby Madrytu

 

Derby Madrytu Real - AtleticoDla drużyn oraz ich kibiców nie ma nic ważniejszego niż mecz derbowy. Mecz z zespołem tego samego miasta, czy też regionu wzbudza wielkie emocje, a często także zainteresowanie ze strony całego świata. El Derbi Madrileno, czyli derby Madrytu uchodzą za największe w całej Hiszpanii, a ich tradycja sięga już ponad 100 lat. Pierwsze starcie Realu z Atletico zostało rozegrane 2 grudnia 1903 roku. Rozegrano wtedy aż trzy mecze jeden po drugim. Oto ich wyniki:

Atletico – Real: 1:0

Real – Atletico: 2:0

Atletico – Real: 5:0

Przed powstaniem ligi hiszpańskiej (1929 rok) bardzo często dochodziło do starć obu zespołów, przeważnie eliminacjach Pucharu Króla i to przeważnie w półfinałach lub finałach. Już wtedy można było zaobserwować podziały kibiców i ich niechęć do siebie. Pierwszy mecz po utworzeniu ligi rozegrano 24 lutego 1929 roku Real okazał się wówczas górą wygrywając na własnym terenie 2:1. Los Blancos swoją dominację potwierdzili także w drugim spotkaniu w tym sezonie, wygrywając na boisku Atletico 3:0, a do czasu II Wojny Światowej przegrali zaledwie raz.

Ostatnie lata także należą do piłkarzy Królewskich, chociaż rywalizacja z odwiecznym rywalem stała się bardzo zacięta. Szczególnie widoczne było to w sezonie 2013/14, kiedy to oba kluby wspólnie z Barceloną do samego końca rywalizowały ze sobą w rozgrywkach Primera Dvision, a ostatecznie pierwsze miejsce zajęli zawodnicy Atletico.

Jeszcze w tym samym sezonie Real i Atletico zmierzyły się w finale Ligi Mistrzów oraz Superpucharze Hiszpanii. Królewscy okazali się górą w Champions League, podczas gdy Superpuchar zasilił klubową gablotę Atletico