El Clasico

El ClasicoTermin Gran Derbi bądź El Clasico bez problemu powinien kojarzyć się każdemu kibicowi piłki nożnej. Pojedynki Realu Madryt, a FC Barcelony na całym świecie wzbudzają wielkie zainteresowanie. Mecze pomiędzy tymi drużynami zawsze dostarczają fanom wiele emocji związanych z piłką nożną i nie tylko.

Od startu rozgrywek w Hiszpanii oba kluby postrzegane są jako najmocniejsze ze swych regionów, Real z Kastylii, Barca z Katalonii. Rywalizacja nie toczyła się tylko w piłce nożnej, do tego dochodziła także polityka, gdzie Katalonia chciała zostać krajem niepodległym.

Pierwsze El Clasico w rozgrywkach ligowych zostało rozegrane 17 lutego 1929 roku, wtedy Królewscy zwyciężyli na Camp Nou 2:1. W sumie rozegrano 218 meczy oficjalnych pomiędzy tymi drużynami, dotychczas Real zwyciężył 87 razy zaś Barca 86, padły po 45 remisów, Real Madryt.

Real z Barceloną w Primera Division rozegrał 165 starć, 70 z nich wygrali Los Blancos, zaś 64 Barca, padło 31 remisów. Każdy mecz pomiędzy tymi drużynami wzbudza niesamowite emocje, których opisać się nie da. Oba kluby walczą także o to, który ma więcej trofeów, w ubiegłym sezonie taką sztukę udało dokonać się Realowi Madryt, który wyprzedził Barcelonę i podniósł tytuł w górę.

Pojedynki rozgrywane są także w Superpucharze Hiszpanii, gdzie zagrano ich cztery, wszystkie trofea zdobywał Real. Najlepszym strzelcem w tych meczach jest Alfredo di Stefano, któremu udał się strzelić aż 18 bramek przeciwko klubie z Katalonii.