Estadio Santiago Bernabeu

Estadio Santiago Bernabeu to jeden z najpiękniejszych i największych stadionów w Europie. Jego początki sięgają roku 1947. Wtedy to (18 grudnia) został rozegrany inauguracyjny mecz nowego Chamartina (stara nazwa stadionu, z czasem zmieniona na Bernabeu, ale o tym później) pomiędzy Realem, a Os Belenenses. Z początku pojemność stadionu wynosiła około 75 000 miejsc, ale z czasem został on przebudowany na 125 000 i stał się jednym z największych stadionów świata. W 1957 roku, nazwę stadionu zmieniono na Estadio Santiago Bernabeu, dzięki czemu chciano podziękować prezydentowi klubu, który nazywał się właśnie Santiago Bernabeu.

Na tym obiekcie piłkarze Realu odnosili swoje największe sukcesy. Wygrane w Pucharze Mistrzów, Primera Division czy też Copa Del Rey. Bernabeu stało się stadionem, który oprócz spotkań Realu, gościł również Finał Mistrzostw Świata w 1982 roku. Z tego powodu była konieczna kolejna modernizacja obiektu i kosztem miejsc, wybudowano zadaszenie.

W 1992 roku, z powodu zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa na stadionie, obiekt ponownie przebudowano. Ze 105 000 miejsc zrobiło się 75 000. Pomimo tego Bernabeu nadal jest jednym z najładniejszych, najnowocześniejszych i największych stadionów w Europie, a nawet na świecie.

Marzeniem każdego fana Królewskich jest to by zawitać na Estadio Santiago Bernabeu. Pozornie wydaje się ta sztuka łatwa będąc już w samym Madrycie lub w pobliżu jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Madryt jako stolica wielkiego europejskiego miasta jest bardzo rozbudowany a sieci komunikacyjne bywają niejasne nawet dla stałego mieszkańca. Na wstępie zaznaczę, że – Wszystkie drogi prowadzą do Estadio Santiago Bernabeu – ten cytat oprócz metaforycznego sensu ma też pewne odzwierciedlenie w rzeczywistości ale o tym za chwilę.

Lecąc samolotem

Port lotniczy Madryt-Barajas położony jest 13 km na północny wschód od centrum miasta. Lecąc z Polski skorzystamy z linii lotniczych Air Europa (Warszawa lub Kraków) albo z Polskich Linii Lotniczych LOT (Warszawa), wysiądziemy na Terminalu 1. Prawdziwy fan Realu Madryt zaraz po wyjściu z samolotu chce jak najszybciej odwiedzić swój ukochany stadion i nie jest to oczywiście żaden problem. Należy pojechać linią numer 8, która swą stację ma również na lotnisku. Następnie wysiadamy w pobliżu Mar de Cristal (linia 4). Kolejnym punktem jest przesiadka do linii brązowej by dojechać do Avenida de América (Aleja amerykańska) i tam wsiąść do linii szóstej, która wiedzie nas do do Nowych Ministerstw.

Na miejscu mamy do wyboru dwie opcje: Wychodzimy z metra i idziemy pieszo na stadion przy okazji delektując się fantastycznym widokiem Paseo de la Castellana albo przesiadamy się na linię numer 10. Oczywiście wszystkim chętnym do takiej podróży proponuję to pierwsze rozwiązanie.

Jadąc autobusem

Jeżeli nie lubisz jeździć metrem lub po prostu się boisz równie łatwo choć wolniej można dojechać również autobusem. Infrastruktura w Madrycie jest bardzo dobrze rozbudowana, w pobliże stadionu dowiezie Cię aż osiem różnych linii z różnych punktów miasta. Śmiało można powiedzieć, że pomijając pieszą wędrówkę ten środek lokomocji pozwoli najlepiej docenić piękno stolicy. Najlepiej zacząć od Paseo de Recoletos (linia 27), które zaczynają się na Glorieta de Embajadores (Altana Ambasadorów) i przechodzą przez Plaza Castilla (Plac kastylijski). Będąc na Puerta del Sol (Dzrwi słońca) nie sposób nie zrobić jakiś zakupów lub czegoś zjeść stamtąd już linią 150 udajemy się prosto na Pinar de Chamartín.

Oprócz tych dwóch autobusów, można skorzystać z innych jak choćby z 14, która z Avenida del Mediterráneo zawiezie Cię prosto na Chamartin. Czterdziestka zaczyna się na Red San Luis a my musimy wysiąść na Avenida Alfonso XIII. 43 wiedzie od alei Filipa II do Estrecho. 120 – od Plaza de Lima do Hortaleza. 147 – poczynając od Plaza de Callao lub Barrio del Pilar. Do linii numer 150 możemy również wsiąść na Colón i dojechać do Virgen del Cortijo.

Mówiąc w skrócie każda z tych ośmiu linii dowiezie Cię w pobliże Estadio Santiago Bernabeu. Jedne bliżej, drugie dalej ale wszystkie zobrazują Ci wielkość stadionu.

Podróżując metrem

Madryckie metro to jedno z najstarszych i największych na świecie. Posiada 318 stacji oraz 16 linii. Jadąc metrem niezależnie w jakim miejscu w Madrycie jesteśmy i tak w miarę szybko na Bernabeu trafimy. Najważniejszą linią jest 10, krzyżuje ona całe miasto dzięki czemu można skorzystać z niej w bardzo wielu punktach stolicy. Łączności z innymi liniami są różnorakie. Na przykład jeśli mieszkasz koło linii 5 możesz udać się do Alonso Martínez albo do Aluche by skorzystać z linii niebieskiej (10). Wybierając właśnie tą trasę bez problemu trafisz na stadion. Tak jak wspomniałem możesz skorzystać z różnych połączeń zarówno tych bardziej w centrum jak i na obrzeżach. Linia numer 3 łączy się z dziesiątką na Plaza de Espa?a. Możesz pozwiedzać centrum Madrytu, które oferuje ogrom atrakcji, stamtąd bez kłopotów dojdziemy na stadion. Linia numer 1 również dowiezie Cię pod stadion, biegnie przez Plaza Castilla. Wymienione wyżej połączenia w sposób najszybszy i najłatwiejszy dowiozą Cię pod stadion Realu Madryt minusem jest jednak to, że zwiedzimy bardzo małą namiastkę stolicy.

Mieszkając poza Madrytem

Jak łatwo dojechać do stadionu mieszkając na obrzeżach Madrytu? Niektórzy pomyślą sobie: – A po co mi to wiedzieć, nie mieszkam tam, ale bardzo często jest tak, że lecąc do stolicy zatrzymujemy się w miasteczkach pod Madrytem lub dzielnicach na przedmieściach. Osobiście mieszkałem w Torrejon więc wybitnie daleko nie miałem do stadionu ale już będąc np. w Valdemorro jest kawałek. Wszyscy mieszkańcy, którzy żyją w sąsiednich miasteczkach mogą skorzystać z sieci Cercanías (okolic). Wszystkie miejscowości należące do Wspólnoty Madryckiej korzystają z tego środka lokomocji by dostać się do metropolii. Jedyną przeszkodą w drodze na Bernabeu jest to, że po wyjściu z Cercanías będzie trzeba wsiąść w różne linie metra (w zależności skąd jedziemy).

Główne linie mają swoje stacje w strategicznych miejscach jak: Nuevos Ministerios, Méndez Alvaro, Chamartín lub Principe Pío. W zależności skąd jedziemy i oczywiście gdzie wysadzi nas Cercanías mamy do wyboru dwie opcje. Albo idziemy do celu pieszo (kilkanaście minut, w zależności gdzie dokładnie jesteśmy) albo wsiadamy w linię numer 10, która zawiezie nas pod Estadio Santiago Bernabeu.

Umiejscowienie Estadio Santiago Bernabeu

Stadion w całości mieści się na Paseo de la Castellana (która dzieli miasto na połowę) w powiecie Chamartín de la Rosa, skąd otrzymał swoją pierwszą nazwę (Stadion Chamartín). Zajmuje miejsce wytyczone granicami Paseo de la Castellana oraz ulicami Concha Espina, Padre Damián i Rafael Salgado. Na zachód od stadionu znajduje się Palacio de Congreso y Exposiciones de Madrid (Pałac Kongresów i Wystaw Madrytu). Na południe spotyka się kilka gmachów, miejsce to nazywają Manhattanem madryckim, wśród budynków możemy wyróżnić Torre Europa (Wieża Europy), Torre Picasso (Wieża Picasso), Edificio BBV (Gmach BBV), Edifico Windsor, Edificio Trieste, la Torre Negra (Czarna Wieża) i Nuevos Ministerios (nowe ministerstwa). Na północ: Plaza de Castilla oraz wieżowce Kio.