Francisco Gento
fot. www.realmadrid.com

Najbardziej utytułowany piłkarz w historii Realu Madryt, Francisco Gento, zmarł we wtorek 18 stycznia 2022 roku wieku 88 lat.

Gento spędził 18 lat jako piłkarz Realu Madryt w latach 1953-1971 i jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych, jaki kiedykolwiek grał dla zespołu Los Blancos.

Hiszpan był członkiem zespołu w czasach złotej ery Realu Madryt, obok Alfredo Di Stefano i Ferenca Puskasa, wygrywając pierwsze pięć edycji Pucharu Europy.

Gento wciąż grał w Realu Madryt, kiedy w 1966 roku Królewscy ponownie wygrali Puchar Europy, co czyniło go jedynym graczem, który sześć razy zdobył najwyższe klubowe trofeum w Europie.

Gento zdobył również rekordową liczbę 12 tytułów mistrza Hiszpanii z Realem Madryt, ​​a jego rekord 24 trofeów dla klubu został wyrównany dopiero w weekend, kiedy Marcelo pomógł ekipie z Estadio Santiago Bernabeu w zdobyciu Superpucharu Hiszpanii.

– Real Madryt, jego prezes i zarząd, głęboko żałują śmierci Francisco Gento, honorowego prezesa Realu Madryt i jednej z największych legend naszego klubu i światowej piłki nożnej – napisał hiszpański klub w oficjalnym oświadczeniu.

– Real Madryt pragnie złożyć swoje kondolencje, miłość i uczucie żonie Mari Luz, synom Francisco i Julio, wnuczkom Aitanie i Candeli oraz wszystkim krewnym, kolegom i bliskim Francisco.

– Postać Paco Gento wiernie reprezentuje wszystkie wartości Realu Madryt i pozostanie punktem odniesienia dla Realu Madryt i świata sportu. Fani Madrytu i wszyscy fani piłki nożnej na zawsze zapamiętają go jako wielką legendę.

Paco Gento jest również rekordzistą, jeżeli chodzi o liczbę gier w finale Pucharu Europy– łącznie 8 spotkań. W sumie zagrał dla Realu Madryt 600 razy, co plasuje go na szóstym miejscu na liście wszech czasów, strzelając 182 gole. Uznawany za jednego z najlepszych skrzydłowych wszech czasów, Gento zaliczył także 43 występy w reprezentacji Hiszpanii w latach 1955-1969, strzelając pięć bramek.

Źródło: www.realmadrid.com